GÖYNÜK ÇUBUK GÖLÜ VE RÜZGARLI BAHÇE'NİN YEL DEĞİRMENLERİ


ÇUBUK GÖLÜ, Adapazarı Göynük ilçesi sınırlarında yeralan durgun, dingin, mavi-yeşil tonlara hakim çevresinden aldığı renklerden oluşturduğu turkuvaz rengi sularıyla ruhunuzu dinlendirmek için sizi bekleyen sakin ve güzel mekanlardan biri. Gölün etrafını doğal yürüyüş parkuru üzerinde son derece keyifli bir yürüyüş yaparak gezmeniz mümkün. bu yolun ancak yarısını araçla gezebilirsiniz, diğer yarısı ise ardında duran yeldeğirmenlerinin size fotoğraflarınız için fon oluşturduğu yapay köyün devamında başlayan patikadan devam ederek katedebilirsiniz.

Çubuk gölü her ne kadar gezginler tarafından iyi biliniyordu ise de popülerliği  2005 yılında bir televizyon dizisi için mekan olarak kullanılmasıyla arttı. "rüzgarlı bahçe" adındaki televizyon dizisi için gölün hemen kıyısına yeldeğirmenleri inşa edildi. Doğal görünümünün yanısıra göze hoş gelen bu yapılar dizi çekimlerinin tamamlanmasından sonra turistik amaçla muhafaza edildi.


GÖYNÜK MERKEZİ
Göynük merkeze geldiğinizde daha ilk andan itibaren dikkatinizi çekecek olan yapı ilçenin merkezinde ve her yöne hakim tepesinde yeralan kule olacak. Kullanılmadığından içine de giremiyorsunuz belki ama dar sokaklardan tırmanarak ulaştığınızda göreceğiniz manzara hem olduğunuz mekan hem de kuşbaşı göynük'ü izleme olanağı size yorgunluğunuzu gerçekten unutturacak burada. İlçe turistik bir yer belki ama turist olduğunuz için sizi rahatsız edecek hiç kimseyle karşılaşmayacağınız garanti. Sıcak insanları var. Gelir artsın, turizm gelişsin diye ellerinden geldiğince uğraşmışlar. Evler Safranbolu tarzında inşa ve restore edilmiş.
Neredeyse her mahallede ve sokakta bir konak var. Bu konaklar aslında köy evi tarzında dekore edilmiş güzel birer pansiyon. Konaklamanız şart değil ama öğle yemeğinizi bu konaklardan birinde yiyebilirsiniz. İlçenin yaprak sarması oldukça meşhur. İki kez gittim ikisinde de aynı lezzeti yakaladım diyebilirim.  Bu konaklar dışında yemeğinizi çarşı içinde alışverişinizi bitirdikten sonra merkezden akıp giden akarsuyun kenarındaki restaurantlardan birinde de yiyebilirsiniz. lezzet neredeyse heryerde aynı. çok sevdiğim zerde tatlısını bulabildiğim nadir yerlerden birisi bu lokantalar. meraklıları için hemen bir dip not düşeyim; eğer zerde tatlısını seviyorsanız İstanbul Eyüp Sultan Camii meydanına bakan bir tatlıcı var. gidip keşfedin ve kendinizi şımartın. :) - Atakan Atasoy 2016