İZNİK ASKANİA


ASKANİA ET - BALIK - BUNGALOV

Yalova'dan hareketle Bursa yönüne 20 km. ilerledikten sonra ulaşacağınız Orhangazi'ye geldiğinizde sol tarafınızda göreceğiniz İznik tabelasına yönelerek yaklaşık 16 km. ilerledikten sonra sağınızda, İznik Gölü kıyısında Askania'yı kolayca görebilirsiniz.

Askania İznik Gölü çevresinde özellikle Orhangazi ilçesine yakınlığı ve kendi alanında tek olma özelliği taşıyan bir yer. Günübirlik gidilebileceği gibi; çadır, bungalov ve karavan turizmine yönelik imkanlarıyla haftasonlarınızı değerlendirebileceğiniz bir yer. İstanbul, Bursa ve İznik'e yakınlığı nedeniyle de tercih edilebilir. Çünkü konaklamalı tercihlerinizde özellikle İznik ve çevresinde gezilip, keşfedilecek çok sayıda yer mevcut. Bu konuda bloğumda yeralan İznik ve Bursa çevresinde gezdiğim yerleri anlattığım yazılarıma müracaat edebilirsiniz.


Yakın bir tarihe kadar göl kenarında soluklanabilecek ve manzarayı izleyeceğiniz salaş dinlenme yerlerinden başka bir seçeneğiniz yokken, yakın bir zamanda faaliyete geçen işletme bu konuda önemli bir açığı gidermiş oldu. 

Bir bayram tatiline denk gelmesi ve bu nedenle günübirlik ziyaretçi sayısının çok olmasından kaynaklanan ve doğayla başbaşa kalma arzumuzu tam anlamıyla yaşayamadığımız askania ziyaretimizden yine de mutlu ayrılmış, keyif almış olmamız yeterli oldu. 

Her yeni işletme gibi, artılarının yanında iyiniyetle düşünülen ancak yetersiz ya da eğreti duran şeyler gözümüze çarpsa da çalışanların gayreti bunların zamanla düzeleceğine dair sinyaller veriyordu. 


Askania mekan olarak güzel bir yer. Konum olarak göle sıfır oluşu ayrı bir tat. Özellikle göl üzerinde konumlanan yeme içme ve manzarayı seyretme bölümleri çok güzel. Girişte aracınızı parkettikten sonra hemen karşınızda yer alan su üzerindeki bölüme geçtiğinizde masalara yönelmeden dikkatinizi 

altınızdaki suda asılı gibi duran balıkların oluşturduğu sürü çekiyor. Balıklarla birlikte gölün değişmezleri su yılanları, balık avına çıkmış balıkçıllar ve ördekleri izlemekten bakışlarınızı uzayıp giden göl manzarasına çeviremiyorsunuz. Ahşap malzeme kullanılan bu bölüm genellikle kalabalık gruplar için hazırlanmış olsa gerek ki; tüm masalar en az 10 kişilik şekilde planlanmış. Keşke 2 kişi başbaşa oturup yemeğinizi yiyebileceğiniz, göle karşı çayınızı yudumlarken sohbet edebileceğiniz daha küçük masalar da koysalarmış.  
Servis konusunda hizmet veren çok sayıda eleman var ve hatta iletişimi telsiz kullanarak hızlandırıyorlar olsa da masama ve oturduğum yere dökülen çayı 3 kez hatırlatmama rağmen temizletme şansım olmadı. Bayram kalabalığının bunda etkisi vardır belki de. 

Konaklama konusunda çadır, karavan ve bungalov alternatifleri sunan mekanda yatılı konuklar için ayrılan özel bir iskele de mevcut. 

Mekanda özellikle olmamış diyebileceğim iki şeyle karşılaştım. Birincisi konaklamalı ziyaretçilerle -özellikle bungalovlar- günübirlik ziyaretçilere ayrı bölümler açılmamış olması, diğeri de çocukların ve hayvanseverlerin ilgisini çekmek için düzenlenen hayvanat bahçesi bölümünün hayvanların sağlıklı şekilde barınmasına kesinlikle uygun olmamasıydı. Göl kenarında bir bungalovda konaklarken, göl ile aranıza günübirlik kebap keyfi yapmaya gelen insanların doluştuğu, garsonların birinin gelip birinin gittiği masaların yerleştirilmesi hiç ama hiç olmamış. Kuşların barındırıldığı bölümlerde güvercinlerin uçmak bir yana kanatlarını iki yana açabilecekleri bir genişlik dahi yok. Bunun yanısıra hayvanların yiyecek içecek kaplarının sürekli temiz tutulması gerektiğine de dikkat çekmek gerekir. Rahatça gezmesi gereken Altın renkli sülün, yavru iki kedi, kuyruk tüyleri dökülmüş tavus kuşu, marulla beslenen deve,
tek başına oradan oraya koşturan beyaz keçi bizleri mutlu etmek yerine daha çok üzdü. Çift olması hayvanın sağlığı için gerekli iken türünün son örneği gibi tek tek barındırılmaları, husky cinsi güzel bir köpeğin zincire bağlı olarak kulübesiyle birlikte masa tenisi oynayanların yanına konuşlandırılması hoş kareler değildi. Ziyaretçilere ayrı bir tat vermesi gereken bu bölümde öncelik hayvanların huzuru ve sağlığı olmalı.  

Yeni gezilerde görüşmek dileğiyle. - Atakan Atasoy (gecelerin delisi) - 2016

Dip not: 
* Manzara muhteşem
* Araba tekerleğinden musluk lavaboları olmamış.
* Bungalovlar ziyaretçi kalabağının gölgesinde kalıp gürültüye esir olmuş.
* Mekanın su üzerinde bulunan yeme içme bölümleri görsel anlamda harika. 
* Yeme - içme seçenekleri güzel.
* Hayvanat bahçesi olmamış.
* Zamanla daha güzele doğru yolalma yönünde umut vaadediyor.
* Gidilir mi? Gidilir.Hiç yorum yok: