KERAMET KÖYÜ ILICASI


İstanbul'dan hareketle Yalova üzerinden gelinen Bursa yolu üzerindeki Orhangazi'ye bağlı köylerden biri olan Keramet Köyünde yeralan ve çoğu kişi tarafından bilinmeyen doğal ılıcaya düştü bu kez yolumuz. Orhangazi'ye geldiğinizde ilçenin kuzeyinde yeralan İznik'e ulaşabilmeniz için yine İznik Gölü çevresinden dolaşmanız gerekiyor. İznik'e ulaşmak için gölün kuzey ve güney yakalarından devam eden alternatif 2 yol var. Bunlardan gölün kuzeyinden ilerleyen ve Orhangazi girişinde sol tarafta ilk sapak olarak gördüğünüz yola saptığınızda, gölü sağınızda tutarak devam edeceğiniz 14 kilometre sonrasında sol tarafınızda Keramet Köyü sapağıyla karşılacaksınız. Köye girdiğinizde ilk küçük meydana varıldıktan sonra sağ tarafa geldiğiniz yolun ilerisine doğru inen bir ara yol var. Tabelaları da takip ederek bu yoldan ılıcaya inebiliyorsunuz. 

Ilıca girişi kişi başı 3 lira. İçeride çay, tost ve benzeri atıştırmalıkları bulabileceğiniz bir büfesi, tuvaleti ve suyun kenarında oturup ruhunuzu dinlendirebileceğiniz masa ve sandalyeler mevcut. Bundan fazlası olmasa da fazlasına da gerek yok zaten. Yağmurlu, güneşi az bir günde ziyaret ettiğimiz ılıcada suyun sıcaklığı bir bebeği yıkayabileceğiniz derecede; ne üşütüyor ne de yakıyor. Alabildiğine güzel ve huzurlu bir yer. Benzer başka turistik mekanlarda olduğu gibi kafanızı şişiren müzik yayını burada yok çok şükür. Umarım olmaz da. Sadece doğanın, suyun üzerine eğilen dut ağacının dallarının rüzgarda çıkardığı ses ve suda yüzenlerin oynarken çıkardıkları mutlu gülücüklerden başka bir ses olmasın burada.
Öğrendiğimiz kadarıyla yakında burada pansiyon olayını da başlatacaklarmış.
Tesisin dışında bir alanda böyle bir ihtiyaç var belki dışarıdan gelenler için ancak tesis içinde böyle bir oluşum son derece gereksiz olur. Keramet köyü sınırlarında yeterince boş alan var çünkü konaklama tesisi olarak değerlendirilmek üzere. Zaten belediye başkanının da arzusu bu tesisi olabildiğince doğal tutmaktan yana olduğunu öğreniyoruz köylülerden. Ancak yine de doğal görüntüyü bozmayacağım diye tesisi kendi haline terketmek de yarardan ziyade zarar getirecektir. Mesela Keramet Köyü Ilıcasının öncelikle derli toplu, doğal ortamı görsel anlamda bozmayacak oturma sandalye ve masalarına, güzel şemsiyelere, yerde, ayağınızı bastığınız alanlarda çim örtüsüne ihtiyacı var kesinlikle. Tuvaletler son derece bakımsız, kötü görünümlü. Duş ve soyunma alanları tuvaletlerin içinde ve elden geçirilmeli. Su içerisinde ziyaretçilerin fotoğraf çekmeleri ve yüzerken daha da keyif almaları için peyzaj düzenlemesi yapılmalı en azından yapay sütunlar bırakılabilir dibe. 

Ilıca içerisinde suya girmek son derece keyif veren bir etkinlik, güzel, unutamayacağınız anlar bırakacak hatıralarınız içerisinde. Su son derece berrak ve temiz. Sürekli devirdaim oluyor. Ilıcadan çıkan su tasfiye kanalı boyunca ilerleyip ana yol üzerinde minik şelaleler oluşturarak yola dökülüyor. Belki bu su farklı şekilde değerlendirilebilir, hatta ayrı bir mekanda ikinci bir ılıca ya da ılıca havuzu olarak ziyarete açılabilir. Neden olmasın? 
Ilıcaya giderken yanınıza mayonuzu ve havlunuzu mutlaka alın. Ben suya girmem demeyin, gittiğinizde fikriniz emin olun mutlaka değişecek. Su altında gezinmek için şnorkel ve gözlük de olmazsa olmazlarınız arasında bulunsun mutlaka. Çünkü ılıcanın ortasından çıkan kaynak suyunun merkezine indiğinizde dipten çıkan hava kabarcıkları arasında dolaşmak gözlükle çok daha zevkli oluyor. Mümkünse sualtında çekim yapabileceğiniz bir fotoğraf makinesi ya da cep telefonu da iyi olur elbet. Bizim ziyaretimiz dut mevsimine denk geldiğinden içine su doldurulmuş bir pet şişeyi dallara atarak suya döktüğümüz dutları toplayıp yeme fırsatımız oldu. Elbette ardımızda çöp bırakmamaya özen gösterdik. Siz de bu gizli cennet köşeleri arasında sayabileceğimiz Keramet köyü ılıcasına mutlaka uğrayın ve hatıralarınız arasında yerini almasına izin verin. 

Nerede kalınır? 
Keramet köyü, konum olarak Orhangazi - İznik yolunun Orhangazi'ye yakın tarafında olmasına rağmen bizim gibi tek mekanla sınırlı kalmak istemeyenler İznik'te yeralan otelleri konaklama için tercih edebilirler. Ancak tek gecelik konaklamayı tercih edenler için Orhangazi'den köye ulaşırken ilk 5 kilometre içerisinde solda ağaçların arasında gizli, görülmesi kolay olmayan familya otel var. Daha önce konaklamış olduğumuz bu otel merkez binanın dışında bahçe içinde bungalov tarzı odalar da barındıran temiz, güzel bir havuzu, tenis kortu olan sıcak bir yer. çevreden gelenler haftasonlarını otelin havuzunda dinlenmek ve eğlenmekle değerlendiriyorlar. Burayı tercih edebilirsiniz. 

Yeni kaçış noktalarında buluşmak dileğiyle.  - Yazı ve fotoğraflar Atakan Atasoy

NOT: En altta yeralan fotoğraf bu yazının yayımlanmasından 2 ay gibi çok kısa bir süre sonrasında Keramet Ilıcasına yaptığımız ikinci ziyarette çekilmiştir. Bayram tatili olması nedeniyle yakın çevreden insanların akınına uğrayan ılıcada oturmak için yer bulmak bir yana, kalabalıktan suya adım atmak bile mümkün görünmüyordu. Bu güzelliğe kaplıca muamelesi yapanlar ise günlük kıyafetleriyle suya girmişlerdi. Kalabalık nedeniyle suyun berrak görüntüsü yokolmuş, suyun sıcak oluşu dışında Keramet Ilıcasının hiçbir cazip yanı kalmamıştı. Ilıca alanında 30 dakika kalabildik. Çıkarken yer bulamadığımızı söylediğimizde giriş ücretini iade ettiler. Ancak asıl kayıp bizimle birlikte alana giren ve yine aynı hızla ılıcayı terketmek zorunda kalan uzaktan gelmiş gezginlerin harcadığı zaman ve yaşanan hayal kırıklığı oldu muhakkak. 

DİPNOT: İlla gitmek görmek isteyenler için Ilıca tatil olmayan günler ve özellikle hafta arası ziyaret edilmeli. tatil günleri kesinlikle uygun değil. 


* * * * * * 

Hiç yorum yok: